Ebay Hesap Açılış Hizmetleri

Hesap Açılış Hizmetleri

EBAY

eBay
Nedir?

eBay Nedir? eBay nedir sorusunun cevabına kısa tarihi ile başlayalım! eBay, İran asıllı Amerikalı girişimci Pierre Omidyar tarafından 1995 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde kuruldu. Dünyanın farklı ülkelerine satış yapılan veya farklı ülkelerden ürün alınmasına fırsat veren eBay, küresel bir markadır. 2020 yılında 10,3 milyar dolar gelir elde eden dev e-ticaret pazaryeri, 2021’in dördüncü çeyreğindeki üç aylık dönemde 2,9 milyar dolarlık gelire ulaştı.

eBay, gelirinin yaklaşık yüzde 70’ini online pazar işlemlerinden elde ediyor. Yüzde 10’u ise online bilet pazarı StubHub üzerinden geliyor. eBay, dünyanın dört bir yanındaki e-ihracat yatırımcıları tarafından satış kanalı olarak kullanılıyor. 180 ülkede 200 milyondan fazla kullanıcısı olan eBay’da bölgelere özel ürünler sıralanabiliyor. Yeni veya ikinci el ürünlerin alım ve satımı yapılabilen online platform, hem B2C hem de C2C pazarında online fırsatlar sunuyor.

eBay nedir sorusunun cevabına ek olarak sistemi kullanan satıcılar, online pazarındaki ilk 25 ürünü her ay ücretsiz olarak listeleyebilir. Firma, ürün kategorisine bağlı olarak daha sonra liste ücreti tahsil eder. Şirket ayrıca ürünlerin satışından komisyon ücreti alır.

eBay’da Satışları Artırmanın Yolları

Güven verin: eBay’da eski satıcılar, yenilerine göre daha fazla satış yapar. Bunun sebebi, deneyimli olmaları ve müşteriye güven vermeleridir. Müşteriler nezdinde güveninizi artırın; satışlarınız da artacaktır. eBay müşterilerinin satıcıya ‘olumlu’ geri bildirimleri, deneyimlerini puanlamalarını sağlar. Bir satıcı ne kadar olumlu tepki alırsa o kadar güven kazanır! Bu süreç zaman alabilir, sabırla kaliteli hizmet sunmaya devam edilmelidir.

Küçük ürünlerle başlayın: Küçük ama ucuz ürünler satarak başlayın. Bu süreçte bolca olumlu yorum alınmalıdır. En iyi sonucu almak için siparişinizi 24 saat içinde göndermeye çalışın.

Paketlemeye dikkat edin: Ürünlerinizi taşıma sırasında deforme olmaması için iyi bir şekilde paketleyin. Mümkünse paketlere küçük hediyeler veya mesajlar ekleyin!

İadelere direnmeyin: Bir müşteri ısrarla ürünü iade etmek istiyorsa ona direnmeyin! Yine de iade sebeplerini öğrenerek, daha az maliyetli bir çözüm bulmaya çalışın.

Profesyonel ürün fotoğrafları kullanın: Ürün fotoğrafları, satışlarınızı doğrudan etkileyen bir faktördür. eBay’a yükleyeceğiniz fotoğrafların yüksek kalitede olmasına dikkat edin. Örneğin; bir elbiseyi mankenin üzerinde sergileyin veya mutfak eşyasının işlevini gösteren görsel kullanın.

Bilgilendirici açıklamalar ekleyin: Her ürünün özelliklerini anlatan açıklamalar ekleyin. Ürünün boyutları, renk seçenekleri veya kullanma talimatı gibi bilgiler müşterilerinizin ilgisini çekecektir.

PowerSeller olun: eBay ‘PowerSeller’ statüsü kazanmak için gayret edin. Bu elit statüyü kazanmak zor olacaktır. Bunun için % 98 olumlu değerlendirme almaya özen gösterin; asgari satış tutarına ulaşın; 90 gün boyunca eBay’a giriş yapın.

eBay’ın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları;

eBay nedir sorusuna en kısa cevap “dünyanın en popüler sanal pazaryerlerinden biri” şeklinde olabilir. Bu sebeple eBay mağazası aracılığı dünyanın birçok ülkesindeki geniş kitlelere ürün satılabilir. eBay’ın mevcut bir alıcı kitlesi ve devasa bir trafiği vardır. Sıfırdan bir kitle oluşturmak için çaba sarf etmeye gerek kalmaz. eBay’in satıcılara özel fırsat ve avantajları vardır. Çeşitli reklam metotlarıyla ürünler öne çıkartılabilir.

Dezavantajları:

eBay’da rekabet çok fazladır. Bu sebeple güçlü ve ünlü markalar veya mağazalarla rekabet etmek gerekir. eBay’de rekabet edebilmek için fiyat ve müşteri memnuniyeti konusunda farklı hizmetler uygulamak ve bütçe ayırmak gerekebilir. Dev online satış platformunda komisyon ve listeleme ücretleri ödemek gerekir. eBay’da marka oluşturmak veya mevcut markanıza değer katmak için uygun bir platform değildir. eBay müşterileri markaya değil ürüne önem verirler.

eBay Hakkında Faydalı Bilgiler

eBay ürünlerin stoklarını tutmaz; siparişi doğrudan satıcıya yönlendirir. Premium eBay mağazası açmak için satış performansınız standartların altında olmamalıdır.

eBay mağazanızı adlandırmak, etkileyici bir tema seçmek ve mağazayla ilgili detaylı bilgi vermek mağaza statüsüne katkı sağlar.

eBay, web sitelerine reklam da satmaktadır. Çeşitli kaynaklardan gelir elde etmekle birlikte gelirinin büyük bölümü online pazardan gelmektedir.

eBay nedir sorusuna cevap olarak şu ifadeler de kullanılabilir; nadir bulunan ürünler için de eşsiz bir pazaryeridir. Özellikle koleksiyonerler platforma büyük rağbet göstermektedir.
eBay’da doğrudan satışların yanı sıra 1 ile 10 gün arasında geçerli olan açık artırma modeli kullanılarak da ürün satışları yapılabilmektedir.

eBay’de açılan bir mağazada satış oranlarını artırma için dijital pazarlama ve SEO gibi çalışmalar yapmak gerekir.eBay platformunda payoneer gibi ödeme sistemleri ile ödeme alınabilmektedir. Amazon servis olarak profosyonel destek alabilirsiniz.