Suspended Hizmetleri

Amazon Suspend Nedir?

Amazon’da satış yapmak oldukça kârlı bir işe dönüşebilir; ancak hüsranla da sonuçlanabilir. Amazon’un belirlediği bazı kurallar, standartlar ve prosedürler vardır. Bunların bir şekilde ihlal edilmesi hesabın askıya alınması ile sonuçlanabilir. Bu duruma “Amazon Suspend” adı verilir. “Suspend” terimi Türkçe “askıya almak” anlamındadır. Amazon.com’da açılan satıcı hesabının askıya alınması sonucu ürünlerin listelemesi iptal olur, mağazanın satışı durdurulur. Bir çeşit önlem olan Amazon Suspend ilk kez gerçekleştiğinde ne yapılacağını bilmek çok önemlidir.Amazon servis olarak uzmanlarımız ve çözüm ortaklarımız ile hizmetinizdeyiz.

Amazon Suspend Nasıl Çözülür?

Amazon, müşteri güvenini korumak için satıcılara odaklanan birçok kural koymuştur. Küresel e-ticaretin amiral gemisi bu şekilde online tüketicilerin haklarını korumaya odaklanmıştır.

Panik yapmayın: Amazon Suspend durumunda her şeyden önce panik yapılmamalıdır; çünkü bu çözümsüz bir sorun değildir. Bu duruma tepki göstermek süreci uzatmaktan başka işe yaramayacaktır. Amazon askıya alma işleminden sonra Amazon’da tekrar satış yapmak için sakince süreci anlamak ve adım adım ilerlemek önemlidir.

Profesyonel destek alın: Amazon Suspend temelde bir cezadır! Bu cezaya maruz kaldıysanız Amazon’a itiraz etmeden önce askıya alma işleminin neden gerçekleştiği ile ilgili tüm bilgileri toplamak gerekir. Burada eğer sürece hakim değilseniz hiç müdahale etmeden destek almanız gerekebilir. Eğer çok fazla geçersiz appeal gönderirseniz, hesabınız spam durumuna düşer ve yazmış olduğunuz eylem planlarına geri dönüş alamazsınız. Amazon servis suspend hizmetleri adı altında profesyonel kişilerce hesabınız incelenir, durum tam olarak anlaşılır ve eylem planınız özgün ve İngilizce olarak yazılır. Hesabınız açılana kadar desteğimiz devam edecektir.

Burada en önemli kural hesaba başarısız eylem planları yüklememektir. Yazmış olduğumuz eylem planları Amazon botlarını aşar ve satıcı performansına ulaştırılır.

Amazon Suspend Neden Olur?

Amazon satışlarından dışlanmak, hele iyi bir satışı olan satıcı için can sıkıcıdır. Amazon satıcı hesabının askıya alınmaması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Amazon Suspend’in temel nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Birden fazla satıcı hesabı kaydettirme

Amazon satıcıları, onay olmadan birden fazla hesap işletmemelidir. Amazon’un bu konudaki yönergesi şöyledir; “Birden fazla Seller Central hesabı çalıştırmak yasaktır. İkinci bir hesap için meşru bir iş ihtiyacınız varsa, bu politika için bir istisna başvurusunda bulunabilirsiniz. Buna rağmen bunu görmezden gelen satıcılar görüyoruz. Aynı IP adresi, aynı banka bilgileri, vergi numarası veya adres kullananlar tespit edilebilir. Bunu yaparsanız derhal bir askıya alma ile karşı karşıya kalırsınız. Buna değmez!”

  • Ürün başlığına satışlar veya kuponlar eklemek

Bu işlem, Amazon politikalarını açıkça ihlaldir. Tanıtım olarak görülebileceğinden, “yüzde 25 indirim” veya “en düşük fiyat” gibi bilgiler içeren başlıklardan kaçının. Sattığınız ürün ile ilgili basit açıklamalar tercih edin.

  • Sahte yorumlar satın almak

Bir dizi araştırma, rapor ve sahte yorum satın almak ya da satmak, aslında bir pazar haline geldi. Bu cazip gelebilir; ancak Amazon söz konusu olduğunda bu tür sahteliklerden kaçınmak gerekir. Eğer bu anlaşılırsa Amazon Suspend kaçınılmazdır!

  • Orijinal olmayan ürünler satmak

Amazon satıcı hesabının askıya alınmasının en önemli sebeplerinden biri de orijinal olmayan ürünler satmaya çalışmaktır. Müşteri odaklı bir şirket olan Amazon sahte ürünlere karşı çok hassastır. Amazon yönergelerinde, “Sahte ürünler satarsanız, satış ayrıcalıklarınızı derhal askıya alabilir veya sonlandırabilir ve geri ödeme olmaksızın yerine getirme merkezlerimizdeki stoklarınızı imha edebiliriz.” ifadesi dikkat çekicidir. Yani riske girmeye değmez!

  • Yasaklı ürünler satmak

Bir diğer Amazon Suspend sebebi de yasaklı ürünlerdir. Amazon’un sadece reçete ile alınabilen ürünler de dahil olmak üzere yasa dışı, güvenli olmayan, kısıtlanmış ya da yasaklanmış ürünlerin satışının önlenmesi konusundaki politikası çok nettir. Bu öğelerden herhangi birini satarsanız, derhal Amazon Suspend ile karşılaşırsınız.

  • Fikri mülkiyet şikayetlerini dikkate almama

Fikri mülkiyet hukuku; patentlerin, ticari markaların ve telif haklarının uygulanması ile ilgilenir. Bir hak sahibi bir satıcıya karşı hak talebinde bulunduğunda Amazon önce şikayeti satıcıya bildirir. Amazon, genellikle söz konusu ürünün listelemesini kaldırır ve satıcıya hak sahibinin şikayeti ile ilgili sorunu çözmesi talimatı verir. Sorunu o aşamada çözmeniz gerekir; çünkü bu uyarıları dikkate almamak, Amazon Suspend’i göze almak anlamına gel

Özetle;

Müşteri merkezli bir şirket olan Amazon’da müşteriler her zaman önceliklidir. Müşterilerin aleyhine herhangi bir işlem Amazon Suspend’e sebep olabilir. Amazon’da satış yapmak bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığın sürekliliği için oyunu kurallarına göre oynamak gerekir. Amazon Suspend’den korunmanın tek yolu da budur!