Wise Hesap Açılış Hizmetleri

Hesap Açılış Hizmetleri

WISE

Wise Nedir?

Globalleşen dünyada teknolojinin giderek gelişmesi, farklı ülkelerden şirketler veya şahıslarla çok daha kolay bir şekilde ekonomik ilişkiler geliştirebilmemize olanak sağlıyor. Bu da para gönderme ve para alma gibi işlemlerde bizi en kârlı seçimi yapmaya yöneltiyor.

Biz de bu yazımızda Wise nedir sorusunun cevabını vermeye çalışarak daha düşük komisyonlarla para transferi yapmak isteyen kişilere yardımcı olmak istedik.

Wise’in Sahibi Kim? Kuruluş Hikayesi

2020 itibarıyla dünya çapında 6 milyon kullanıcısı bulunan Wise, Londra’da yaşayan ve ülkelerine para gönderirken bankaların yaptığı kesintilere çözüm bulmak isteyen Kristo Käärmann ve Taavet Hinrikus isimli iki Estonyalı tarafından 2011 yılında kuruldu.

2008’e kadar Skype’ın strateji yöneticisi olarak görev yapan Taavet Hinrikus, Estonya’ya para gönderirken bu paranın %5’ini kaybettiğinden şikayetçiydi. Aynı şekilde Kristo Käärmann da Estonya’ya mortgage için gönderdiği parada kesintiler olmasından hoşnut değildi. Bu duruma bir çözüm bulabilmek amacıyla sınırları ortadan kaldıran bir sistem geliştirdiler.

Wise nedir ve nasıl çalışır sorusunun cevabı ise aslında çok basit: Para transferi yapmak isteyen insanları bulundukları ülkeler içerisinde çözüme kavuşturmak, paranın bulunduğu ülkeden çıkmamasını sağlayarak komisyonu azaltmak.

Geçen yılların ardından 2022’ye geldiğimiz bu günlerde dünya çapında 13 ofisi bulunan Wise’ı kullanan 6 milyondan fazla üye bulunuyor. Her ay gönderilen para miktarı ise 5 milyar €’yu buluyor. Bu uluslararası para gönderimlerinde tasarruf edilen miktar ise 1.5 milyar €!

Yani siz Wise kullanarak Almanya’ya para transferi yaparken aslında Almanya’ya para göndermiş olmuyorsunuz. Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek isteyen birinin parasını kullanmış oluyorsunuz.

Normal şartlarda bankalar aracılığıyla uluslararası para transferi gerçekleştirdiğinizde alıcı banka, gönderen banka, aracı banka şeklinde 3 kâr etmek isteyen kurum devreye giriyorken Wise bu aracıları tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyor ve aslında uluslararası gibi görünen yurtdışına para gönderme işlemi 2 farklı ülkede yerel birer para transferi gerçekleşir gibi gerçekleşiyor.

Wise Nasıl Kullanılır?

Tamamen ücretsiz olarak bireysel ya da kurumsal bir Wise hesabı açabilirsiniz. Uygulama veya internet sitesi üzerinden hesap oluşturabileceğiniz gibi Facebook ve Google hesaplarınızı bağlayarak çok kolay bir şekilde sisteme kaydolabilirsiniz.

Transfer işlemlerinize başlamadan önce kimliğinizin onaylanması için pasaport, kimlik kartı ya da ehliyet adresinizin onaylanması için de resmi geçerliliği olan bir fatura ya da ikametgah belgesi fotoğrafını sisteme yüklemeniz gerekecektir. Bu adımın sonuçlanması 2-3 iş günü kadar sürebilmektedir. Kimlik onayı haricindeki diğer onaylar gerekirse istenecektir. Standart olarak diğer onay gerekmez.

Yapmak istediğiniz transfer işleminde detayları girerek karşı tarafın kendi para biriminde ne kadarlık bir miktar alacağını ve işlemin kaç gün süreceğini görebilirsiniz. Sitede yardıma ihtiyacınız olduğunda sorunuzun cevabını bulabileceğiniz bir yardım merkezi bulunurken, dilerseniz email yoluyla da aklınıza takılan soruları ilgili kişilere iletebilirsiniz. Maalesef Türkçe sitede canlı destek ve telefonla arayabileceğiniz bir iletişim numarası bulunmuyor.

Wise Güvenilir Mi?

Wise güvenilir mi sorusuna kısaca gönül rahatlığıyla “evet” olarak cevap vermek mümkün. Çünkü diyerek sebepleri maddeler halinde açalım.

2011 yılından beri 6 milyon kullanıcı 74 ülke arasında para transferlerinde güvenle bu sistemi kullandı. İngiltere’de FCA’dan Amerika’da FinCen ve Türkiye’de de Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılığıyla BDDK tarafından tıpkı bir banka gibi denetlenen bir kurum.

Wise dünyaca ünlü Forbes, Telegraph, Nerdwallet gibi sitelerde olumlu eleştirileri yayınlanmış bir sistem. Tıpkı Türkiye’deki Şikayetvar sistemi gibi dünya çapında kullanıcıların deneyimlerini puanladığı TrustPilot’ta 88 bin değerlendirme içinde 5 üzerinden 4.6 gibi çok yüksek bir puana sahip.

Wise Avantajları

Wise’ın banka transferine göre avantajlarını sıralamak istedik.

Bankalara göre uluslararası transferlerde düşük komisyon oranları.
Yurtdışı para transferlerinde parayı en makul kur çevrim oranlarıyla alıcının yerel para birimi olan hesabına gönderme imkanı.
Uluslararası para transferlerinin bankalara göre çok daha hızlı gerçekleşmesi
Uluslararası banka transferlerinde olduğu gibi sonradan ortaya çıkan gizli ücretler alınmaması
Para transferi yaparken ister banka transferi metodu ister banka/kredi kartı metodunu kullanın.

Wise Anlaşmalı Bankalar Var Mı?

Wise yöntemi yukarıda anlattıklarımızdan da yola çıkarak anladığınız gibi banka konusunda herhangi bir özel anlaşmaya ihtiyaç duymaz. Hangi bankayı kullanırsanız kullanın Wise aracılığıyla para gönderebilirsiniz. Bu sebeple Wise anlaşmalı bankalar aramanız hiç gerek yok. Tüm bankalar bir anlamda Wise anlaşmalı bankalar listesindedir.

Wise 2020 Yilindan Itibaren Ebay’deki Turk Saticilari Odeme Yontemi Olarak Kullanimlarina Acmistir.

Wise Amazon’daki Saticilarinin %30’u Tarafindan Odeme Yontemi Olarak Kullanilmaktadir.

Wise Hesap Açılışı

Wise Hesap Acilisi Ve Diger Detaylari Icin Bizimle Iletisime Gecin